Výpočet ceny zlata v Kč


V poslední době se rozmáhá vytváření si tzv. zlatých rezerv neboli ukládání peněz do investičního zlata. Patří sem nejen malé zlaté mince, pruty, ale i slitky (lidově zlaté cihly), které mohou vážit až jeden kilogram. Cena zlata je většinou uváděla v dolarech na tzv. trojskou unci. Jedna unce váží 31,103496 g a její značka je Oz. Mince váží nejčastěji půl, čtvrt, desetinu a nebo celou unci. Slitky se vyrábí od 1 a 2 gramových až po kilogramové.

Cena zlata v korunách se odvíjí od aktuální burzovní ceny na světovém trhu. Zlato je na burze obchodováno v dolarech a do ostatních měn se jeho cena přepočítává na základě aktuálních směnných kurzů měn. Burzovní cena zlata ovšem platí pouze pro obchodníky obchodující s minimální hmotností zlata 1000 Oz. (31 103, 5g). Menší obchody se zlatem mají cenu vyšší o tzv. prémium nebo také prémii. Je to přirážka, která kryje výrobní náklady zpracovatelů zlata, distribuční náklady a marži obchodníků. K běžným zákazníkům se tak zlato ve formě slitků a mincí dostane s přirážkou 3-7% nad jeho burzovní cenu.

Podle investičních expertů by zlato mělo mít přibližně 5 – 15% zastoupení v portfoliu investora. Shodují se také, že pokud si investor vyhradí určitou sumu na zlaté rezervy, není výhodné realizovat celý nákup najednou. Důvodem je to, že se prodejní i výkupní cena zlata stále – každý den – mění. Doporučuje se nakupovat pravidelně menší množství slitků nebo mincí což vede k získání lepší průměrné kupní ceny.

Aktuální cena zlata v USD nebo EUR je uvedena na mnoha místech na internetu. Nejpoužívanějším zdrojem je www.kitco.com. K výpočtu ceny zlata v Kč se používá aktuální směnný kurz USD/CZK.

Z uvedeného vyplývá, že pro českého investora nakupujícího v Kč je důležité sledovat nejen vlastní cenu zlata v USD nebo EUR ale i kurz české koruny vůči ostatním světovým měnám. Pokud koruna posílí, je cena zlatých slitků a investičních zlatých mincí v českých korunách většinou atraktivnější. Kurz koruny se neustále mění. Při investování do zlatých mincí, prutů aj. je tedy vhodné brát v úvahu i předpokládaný vývoj kurzu české koruny.