Nákup investičního zlata 2. část


Předchozí článek se věnoval otázkám, které je vhodné zvážit ještě před investicí do zlata. Dále jsou uvedeny postřehy k samotnému nákupu.

1. Realizovat nákup zlata bez DPH a výhradně u specialistů

Je moudré nenakupovat přes různé zprostředkovatele nebo klenotnictví. Takto prodávané zlato může mít méně karátů a být zatíženo DPH. Cena zlatých investičních mincí a uzančních zlatých slitků je v rámci celé EU osvobozena od DPH. Toto se ale nevztahuje například na pamětní medaile, zlaté nuggety nebo zlaté šperky. Daň z přidané hodnoty v těchto případech činí 19 procent, což je skutečně nezanedbatelná položka. Dále je vhodné spolupracovat se zavedenými dodavateli, kteří jsou důvěryhodní a jsou specialisty v oboru. Také se doporučuje nakupování zlata začít nějakou menší objednávkou.

2. Nenakoupit jednorázově ale investovat postupně

Cena zlata denně kolísá, proto se doporučuje pořizovat si své zlaté rezervy postupně a ne jednorázovým nákupem. Pravidelnou menší investicí lze docílit lepší průměrné ceny zlata. Před samotným nákupem je určeno, jaké množství financí chce investor mít uloženo ve zlatě, tedy je určena velikost zlaté rezervy. Pokud se tržní cena zlata vyšplhá nad průměrnou cenu, za kterou byla investice realizována, je možné výhodně prodat tu část zlata, která rezervu přesahuje a při případném poklesu ceny dokoupit zpět.

3. Pořídit si mince a slitky různých druhů a hmotností

Optimální zlatá rezerva by měla obsahovat slitky různých hmotností a mince různých druhů nejlépe o váze jedné unce. Místo jedné zlaté cihly o váze 1 000 gramů je vhodnější pořídit si na příklad 4 menší slitky 250 gramu, nebo kombinaci litých a ražených slitků, případně doplnit portfolio jednouncovými minceni. Drobnější mince a slitky než 1 unce považujeme díky vysokým výrobním nákladům a tím i vysokému premiu spíše vhodné jako dárek.

Je vhodné nakupovat především mince, které jsou celosvětově uznávané a celosvětově obchodované. Mezi takové patří jihoafrický Krugerrand, kanadský Maple Leaf, Australský Nugget - zlaté mince, čínská Panda a jiné. Velmi populární evropskou mincí je v rakouský Vídeňský filharmonik (Wiener Philharmoniker). Na rozdíl od amerických, čínských a jiných mincí se nemusí do Evropy dovážet. To samozřejmě ovlivňuje jeho cenu, která je velmi příznivá.

Investiční mince prochází oběhem. Jejich zachovalost se proto nesleduje podle numismatických měřítek, a pokud mince nese známky oběhu, její cena se tím nesnižuje.

Platba v hotovosti je zákonem omezena na 15 000 Euro (cca 0,5 kg zlata). V případě zájmu o jednorázový nákup většího množství zlata je proto nutné platit bankovním převodem, nebo složit hotovost na přepážce banky.