Nákup investičního zlata 1. část


Investice do zlata jsou všeobecně chápány jako ochrana před inflací, protože i když cena zlata kolísá, tak zlato neztrácí reálnou hodnotu a udržuje si svou kupní sílu. Velkou výhodou je také vysoká likvidita.

Cena investiční zlaté mince o váze 1 troyské unce (1 oz = 31,1034807 gramu) je pouze o několik jednotek procent vyšší než pořízení zlaté unce na burze. V prvním případě ale investor minci přímo vlastní a má ji kdykoli pod plnou kontrolou.

Investiční zlato, taktéž nazývané fyzicky alokované zlato, má často podobu investičních mincí. Jsou to zároveň malá umělecká díla, která mincovny vydávají většinou v množství odpovídajícím zájmu investorů. Do investičního zlata se dále řadí i zlaté slitky lidově zlaté cihly. V Evropě se prodávají slitky v jedenácti velikostech podle metrického systému. Toto zlato se zpravidla prodává ve vysoké ryzosti (999,9), kterou podle značky garantuje výrobce.

Dále je uvedeno několik základních otázek, které je vhodné zvážit ještě před nákupem investičního zlata:

1. Investovat do zlata za účelem vytvoření spolehlivých finančních rezerv

Zlato má ideální vlastnosti pro naplnění tohoto investičního záměru. Zlato je téměř nezničitelné a na celém světě je možné jej kdykoliv směnit za finanční hotovost. Proto se primárně používá jako uchovatel hodnoty a ochrana před inflací. S tím souvisí i jeho určitá slabina, a sice že nevytváří významný výnos.

2. Rozhodnout se o velikosti investice

Odborníci doporučují vložit do zlata 5 až 10 % investičního majetku. Čím je investor konzervativnější, tím vyšší procento volí.

3. Zvážit možnost nákupu fyzicky alokovaného investičního zlata nebo investici přes burzu

Jak už bylo uvedeno, při výběru první možnosti bude cena zlata sice o několik procent vyšší, ale tato varianta má i své nesporné výhody. Ve druhém případě dostane investor pouze potvrzení, že je vlastníkem zlata uloženého kdesi v bance. Je to něco úplně jiného než mít zlato uložené ve svém sejfu nebo ve své bezpečnostní schránce.

4. Seznámit se s nabídkou zlatých mincí a slitků, popřípadě si nechat poradit

Je výhodné seznámit se mincemi a slitky se kterými se obchoduje nejen v rámci ČR, ale i ve světě a kupovat jen známé dobře prodávané tituly. Usnadní to pak jejich případný prodej. Za účelem seznámení se s problematikou je možné si pořídit některou z mnoha dostupných knih věnujících se obchodu se zlatem a jeho historii nebo sledovat portály s touto tematikou. Takto vložený čas se vrátí v podobě rozumné investice.